Bydgoszcz, Bydgoszcz PRL, Bydgoszcz zdjęcia, zdjęcia Bydgoszczy, stare zdjęcia Bydgoszczy, Bydgoszcz pocztówki, Bydgoszcz widokówki, Bydgoszcz fotki, Bydzia, stara Bydgoszcz, zabytki Bydgoszczy, mapa Bydgoszczy, Bydgoszcz informacje, stare zdjęcia Bydgoszcz, informacje Bydgoszcz, Bydgoszcz stara fotografia, Bydgoszcz w starej fotografii, Bydgoszcz Google, Blogger, Blog Bydgoszcz, Blog o Bydgoszczy, Bydgoszcz moje miasto, wspominamy Bydgoszcz, Bydgoszcz w PRLu, Bydgoszcz w PRL-u, zdjęcia PRL, historia PRL, PRL.
OGLĄDAJ STARSZE POSTY !

Poznaj fascynującą Bydgoszcz czasów PRL.

Unikalne zdjęcia, fotki, widokówki, materiały, informacje, źródła pokazujące nasze miasto w latach 1945 - 1989.

Zachęcam gorąco do przesyłania zdjęć, fotek, pocztówek, które zostaną umieszczone w dziale " Materiały Internautów".

Zapraszam.
YARO 72'.

bydzia@poczta.onet.pl

Po prostu Nasza Bydzia ...

sobota, 23 kwietnia 2011

Historia pewnej Nyski i Placu Zjednoczenia. Niekoniecznie spójna ale niezwykle interesująca...

 Zacznijmy od Placu Zjednoczenia.

Do 1948 roku obecny Plac Teatralny nosił nazwę: Plac Zjednoczenia/Wyzwolenia. W tym miejscu wzniesiono w roku 1824 pierwszy stały Teatr Miejski w Bydgoszczy.  Podczas walk o wyzwolenie miasta w roku 1945, budynek teatru został zniszczony pociskami, a następnie spalony. Gmach przez NOWE władze miejskie kojarzony z kulturą proniemiecką został całkowicie rozebrany. Ulica prezentowana na pierwszym zdjęciu nosiła niegdyś nazwę... ul. Czerwonej Armii. Pomnik Łuczniczki stanął na placu w roku 1910 - był/jest uznawany za jeden z symboli bydgoskich. Łuczniczkę przeniesiono w roku 1960 do Parku imienia Jana Kochanowskiego.

 Praktycznie punktem wyjścia tego wpisu jest widokówka z roku 1965 (Biuro Wydawnicze "Ruch"), na której znalazł się jeden z symboli PRL czyli samochód dostawczy Nysa. 
Nysa produkowana była w latach 1958-1994 i była podstawowym obok Żuka samochodem dostawczym w PRL. Nysa rozwijała prędkość max do 95 km/h i "paliła" 13 litrów etyliny na 100 km. Produkcja do 3 lutego 1994 roku osiągnęła rozmiar 380 575 sztuk.

 A pomnik Łuczniczki zobaczymy za kilka dni w blogu na całkowicie innych fotografiach w całkiem nowym miejscu przed Teatrem Polskim przy Alejach Mickiewicza 2.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz